Standart plemene

 

Chci si koupit pejska – yorkšírského teriera, ale nevím podle čeho mám vybírat, na co se mám zaměřit, aby můj pejsek splňoval jakýsi standard. Podle FCI (Fédération Cynologique Internationale) určuje  standard směrnice č. 86/28.11.2003/GB. Tam se dočteme, že yorkšírský teriér má původ ve  Velké Británii a patří do skupiny tzv. - trpasličích teriérů. Pokud se vyberete na výstavu a hledáte v katalogu vystavovaných psů, tak svého miláčka najdete ve skupině III. – F.C.I. skupina III. - teriéři , sekce 4 - trpasličí teriéři , bez pracovní zkoušky

To bychom měli. Ale já ještě nevím zda někdy budu vystavovat. Chci jenom vědět, abych nebyl za blbce a aby mne chovatel neobelhal, když si ho přivezu domů, že mám voříška.

Dlouhá srst, chlupy visí zcela rovně a stejnoměrně po obou stranách těla, pěšinka se táhne od nozder ke konci ocasu. Velmi kompaktní a úhledná stavba těla, chůze velmi vzpřímená a plná elánu. Všeobecná stavba těla odpovídá energickému tělu, které má vyvážené proporce. Ano, takhle vypadá dospělý pes s pěstěnou srstí a co štěňátko?

Chování a povaha je typická od malička. Bystrý, inteligentní trpasličí teriér. Temperamentní a vyrovnaný. Prosím, zde si nepleťte výraz trpasličí vzhled s výrazem - mini york. Nic takového neexistuje!

Hlava poměrně malá a plochá, lebka ne příliš vystupující nebo kulatá. Nozdry černé. Čenich nepříliš dlouhý.

Dokonalý, pravidelný a plný nůžkový skus, tzn. horní zuby těsně přesahují spodní zuby a sedí v pravém úhlu k čelistem. Zuby jsou dobře umístěné a čelisti jsou souměrné. Oči střední, tmavé, jiskrné, s bystrým inteligentním výrazem a jsou umístěné tak, že se pes dívá přímo před sebe. Nevystupují. Tento výraz postrádají yorci s „mončiči“ výrazem. Okraje očních víček jsou tmavé. 

Uši malé, ve tvaru „V", vztyčené, nepříliš daleko od sebe, pokryté krátkou srstí velmi tmavé a syté barvy. Krk s patřičným nasazením. Tělo kompaktní. Záda rovná. Bedra a stydká krajina pevná. Hrudník přiměřeně klenutý do tvaru „O". Ocas nekupírovaný,  bohatě osrstěný, tmavší modré barvy než zbytek těla a to obzvlášť na konci ocasu. Ocas je nesen mírně nad linií hřbetu. Měl by být rovný a jeho délka by měla poskytnout dobře vyvážený vzhled.

V současnosti se již ocas u jedinců s PP nekupíruje, protože v některých státech je to již zakázané!!!!

Končetiny, přední nohy - rovné, hustě porostlé srstí, která má sytě zlatou barvu o několik odstínů světlejší na konečcích než u kořínků a nedosahuje výš než k loketnímu ohbí. Zauhlení končetin v pořádku. 

Zadní nohy jsou při pohledu zezadu zcela rovné, trochu prohnuté v kolenním ohbí. Hustě porostlé srstí sytě zlaté barvy, která je na konečcích chlupů o několik odstínů světlejší než u kořínků a nedosahuje výš než ke kolennímu ohbí. Tlapky kulaté, drápky černé. Krok energický a uvolněný, přesné pohyby předních a zadních nohou, záda rovná.

O srsti se dovídáme, že chlupy mají být na těle přiměřeně dlouhé, dokonale rovné (ne vlnité), lesklé, s jemnou hedvábnou strukturou, ne jako vlna. Na hlavě jsou dlouhé, sytě zlaté, tmavší po stranách hlavy, u kořínků na uších a na čenichu, kde mají být velmi dlouhé. Barva z hlavy nemá přesahovat na krk, ani se v ní nesmí objevovat žádné černé nebo tmavé chlupy. Barva má být tmavá ocelová modrá (ne stříbřitě modrá), která se táhne od týla ke kořeni ocasu, nikdy se v ní neobjevují plavé, bronzové nebo tmavé chlupy. Srst hrudníku je bohatá, jasné barvy. Všechny barevné chlupy jsou tmavší u kořínků než uprostřed, ke konečkům se dále zesvětlují.

A váha mého miláčka? Do 3,1kg (7 liber)

A taky si něco povíme o vadách. Každá odchylka od předchozích bodů se má považovat za chybu a závažnost, s jakou se chápe, má být hodnocena v přímém poměru k jejímu stupni.  Každý pes, který s jistotou vykazuje fyzické nebo psychické abnormality by měl být diskvalifikován.

Poznámka: Psi mužského pohlaví mají dvě na pohled normální varlata plně sestouplá k šourku.

A nezapomínejte, že Vaše štěňátko nebude v 9 týdnech vypadat jako výše popsaný standart. K tomu teprve dospěje.

TOPlist